Ochrana člověka za mimořádných situací – 9. ročníky

27.06. 2017

Jako každý rok, tak i letos jsme poslední pondělí ve škole věnovali problematice nácviku ochrany člověka za mimořádných událostí. Po úvodní evakuaci z prostor ZŠ čekal na žáky  9. ročníků autobus, který je i s třídními učitelkami paní Romanou Bláhovou a paní Věrou Ježkovou zavezl do areálu nedalekých kasáren 151. ženijního praporu v Bechyni. Zde na výpravu již čekal pan učitel Václav Michalec společně s vojenskou průvodkyní.

V areálu kasáren byla žákům představena ženijní technika, počínaje lehkým bobíkem pro zemní práce, přes pásový obojživelný transportér PTS -10, po odminovací komplet Božena 5, který si vybraní žáci nakonec pod vojenským dohledem mohli vyzkoušet na dálku řídit a ovládat.

Cestou na další stanoviště jsme spatřili hasicí vozidlo SPOT-55 i mostní tank MT-55A. Druhé  stanoviště pak bylo věnováno nácviku pomoci zraněnému a způsobům transportu zraněného. Atmosféru po chvilkách dokreslovaly dávky palby ze samopalů z nedaleké střelnice, kde právě probíhaly cvičné ostré  střelby. Následovala přehlídka vojenských zbraní, které si žáci mohli vyzkoušet sami rozložit a zpětně složit.

Na závěr si každý měl možnost vyzkoušet své střelecké umění na střeleckém trenažéru. Jelikož se zpočátku nikdo z žáků neodvážil začít, tak první střelbu bez váhání provedl pan učitel Michalec a vystřílel 94 bodů ze 100 možných. Žáci to vzali jako výzvu. Dlouho však toto číslo odolávalo, až konečně Filip Kocourek z  9.A  porazil pana učitele a  to  rekordním počtem 97 nastřelených bodů. Gratulujeme!!!

Exkurze do kasáren se vydařila a  my tímto děkujeme 151. ženijnímu praporu v Bechyni za možnost  být při tom.

Václav Michalec