Exkurze 5. tříd do Brna

20.06. 2018

Ve dnech 14.- 15. 6. 2018 se žáci 5.tříd zúčastnili exkurze do Brna.

Dne 14. 5. nejprve navštívili v dopoledních hodinách ZOO Brno, kde byl pro ně zajištěn výukový program Zvířata v ohrožení. Jaké bylo pro děti překvapení, když je hned na začátku přivítala průvodkyně s papouškem ara (arakanga) Edou na rameni. Děti se dozvěděly, že se narodil v Zoo Brno a byl odchován chovatelkami, má rád lidi a rád se předvádí. Děti slyšely jak říká„ Ahoj“a  hned se stal jejich miláčkem. Do jeho repertoáru patřila slova Edoušku, čau, kuk, nazdar, au, tady orel,… . Po programu Zvířata v ohrožení, ve kterém si děti připomněly faktory, které ohrožují divoká zvířata v přírodě, následovala prohlídka celé Zoo.

Odpoledne čekala na děti exkurze do Moravského zemského muzea Brno. V pavilonu Anthropos se při lektorované prohlídce seznámily s nejstarší historií lidstva, vznikem a vývojem člověka i počátky umění a kultury. Děti obdivovaly mamuta v životní velikosti, potěžkaly si pěstní klín, zkoumaly kosterní nálezy apod.

Po ubytování v internátu SŠ informatiky a dobré večeři následoval program připravený třídními učitelkami. Děti si zasoutěžily a zahrály a také se rozloučily s 1. stupněm ZŠ. Jako překvapení vystoupila černošská skupina Boney M.

Druhý den dopoledne se uskutečnila naplánovaná exkurze do Technického muzea v Brně.

V technické herně se děti mohly zábavnou, interaktivní formou seznámit s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi. Mohly s jednotlivými pokusnými modely volně manipulovat a sledovat jejich výslednou reakci. V herně byla zastoupena řada pokusů a funkčních modelů z mechaniky pevných těles, plynů a kapalin, akustiky, optiky, elektřiny a magnetizmu. Ke každému pokusu byl připojen návod k obsluze a vysvětlení fyzikálního jevu. Děti byly nadšené.

V uličce řemesel bylo znázorněno městské prostředí z dvacátých a třicátých let 20. století. Děti viděly dílny hodináře, knihaře, zámečníka, krejčího, ševce a holiče, koloniál s pražírnou kávy, zubařskou ordinace, hospodu či část pavlačového domu a bytu. Upoutal je také funkční orchestrion.

Pro mnohé z dětí bylo zážitkem si prohlédnout historická vozidla nebo výstavu motorek, posadit se na závodní motorku a stát se na malou chvíli závodníkem.

Exkurze se velmi vydařila a děti odjížděly domů se spoustou zážitků.

Ludmila Hrušková a Ilona Klimešová