Biologická olympiáda - 2x první místo!

Ve středu 12. 04. 2023 se naši žáci již druhým rokem zúčastnili Biologické olympiády Rudolfa Kurky na Střední odborné škole ekologické a potravinářské ve Veselí nad Lužnicí. Olympiáda je již tradičně členěna na zoologickou a botanickou kategorii.  V rámci olympiády je pro žáky také připraven bohatý program. Tento rok se jednalo o ukázku živých dravců, kteří mají na starost biologickou ochranu Jihočeského letiště v Českých Budějovicích. Dále naši žáci absolvovali prohlídku školy, kde toho bylo k vidění opravdu mnoho. Od plně vybavených chemických laboratoří, přes mikrobiologickou laboratoř až po školní terárium a akvárium, kde studenti střední školy chovají mnoho zajímavých druhů plazů a ryb.

Na olympiádě naši školu reprezentoval Šimon Plát z 8.A v botanické kategorii a Kateřina Vilímková z 8.C v zoologické kategorii. Oba se umístili na úžasném 1. místě ve své kategorii. Navázali tak na loňský úspěch našich žáků, kde jsme získali 1. místo v zoologii a 2. místo v botanice.

Šimonovi a Kačce tímto gratulujeme!

A co konkrétně bylo ve Veselí k vidění? V rámci předvedení dravců a sov se jednalo o sýčka obecného (Athene noctua), výra afrického (Bubo africanus), orla skalního (Aquila chrysaetos), raroha velkého (Falco cherrug) a káně Harrisovo (Parabuteo unicinctus). Ve školním teráriu si žáci mohli prohlédnout například: Hroznýše královského (Boa constrictor), felsumu madagaskarskou (Phelsuma madagascariensis), užovku červenou (Pantherophis guttatus), agamu vousatou (Pogona vitticeps), gekončíka nočního (Eublepharis macularius) a jiné. V akváriu byli například: Tlamovec Demasonův (Pseudotropheus demasoni), klaun očkatý (Amphiprion ocellaris), skalára amazonská (Pterophyllum scalare) a další. Většinu těchto druhů si lze prohlédnout ve fotogalerii.

Pavel Kulíšek