Beseda se sklářem

11.06. 2018

V pátek 8. června navštívil pan Michal Zahradník naši školu, aby dětem z pátých tříd nabídl přednášku o skle provázenou praktickými ukázkami tvarování skla nad kahanem. Pan Zahradník je vyučen technickým sklářem, představitel jednoho z nejstarších rodů v Čechách. Sklářské řemeslo se v jejich rodě dědí nepřetržitě od roku 1775. Pan Michal Zahradník je již osmou generací sklářů. Některé jeho výrobky jsou zapsány v českém vydání Guinessovy knihy rekordů.

Pan sklář dětem přiblížil historii skla, první nálezy, složení skla, jeho druhy a oblasti využití. Zmínil se o sklu v přírodě, podrobně vyprávěl o vltavínech, Měsíci, pemze,…atd. U výkladu ještě stačil předvádět praktické ukázky, například skleněnou nit a „papír“, střihání skla nůžkami, vykouzlil skleněnou pružinu, ukázal nám foukání, tažení, mačkání skla. Pro každou třídu vyrobil zvířátko a děti i paní učitelky si také mohly vyzkoušet foukání skla.

Pan Michal Zahradník odborně a vtipně děti zasvětil do tajů a krás skla, povzdechl si nad tím, že máme dobu kamennou, bronzovou, železnou a skleněná nám chybí….

Odcházeli jsme s přáním, aby takových besed bylo více. Moc se nám líbila. Děkujeme.

Ilona Klimešová, Ludmila Hrušková