Návštěva vodní elektrárny

01.06. 2017

Poslední květnový pátek se vydala třída 5.A směrem ke Špačkovu mlýnu, kde na ni čekal majitel vodní elektrárny pan František Klípa, který obnovil v roce 1992 její činnost (původní malá elektrárna byla v provozu od r. 1906 do r. 1967), spolu s dcerou Lucií Pokornou.

Oba nás mile přivítali, a pak nám pan Klípa vyprávěl o historii elektrárny. Děti se například dověděly, že v roce 2002 postihly elektrárnu povodně ještě s původní Francisovou turbínou, ale od roku 2012 pohání elektrárnu turbína Kaplanova. Následovaly další zajímavosti, například kde se poprvé rozsvítila světla v Soběslavi díky elektrárně, kolik panelových domů by díky elektrárně mohlo svítit, atd.

Po zajímavém úvodu následovala samotná prohlídka elektrárny.

A na závěr čekalo na děti i malé občerstvení.

Chtěla bych tímto poděkovat panu Klípovi i paní Pokorné za velmi příjemnou i poučnou exkurzi.

Marcela Parisová