Literatura trochu jinak (7.A)

16.03. 2016

V úterý 15.3.2016 pojal náš pan učitel Lukáš Lis hodinu literatury tak trochu jinak. Před hodinou řekl dvěma žákům, ať dojdou pro tablety do počítačové učebny a přinesou je do naší třídy. Když tablety přinesli, měli jsme si každý jeden vzít a zapnout si na něm čtečku QR kódů.

Zazvonilo. Všichni se sedli do lavic a čekali na pokyny učitele. Nikdo nevěděl, co se bude dít. Poté pan třídní řekl, abychom vytvořili dvojice a odebrali se do školního klubu, kde bude poschovávaných dvanáct QR kódů. Po naskenování každého z nich se objeví otázka, na kterou máme odpovědět. Také dodal, abychom si vzali čítanky, protože samotné hledání kódů určitě nezabere celou hodinu.

Když jsme se dostali ke klubu, pan učitel otevřel dveře a všichni se rozeběhli ke stolům. Položili jsme si na ně věci a pustili se do hledání. Byl to pěkný zmatek, všichni všude běhali jak zbláznění, ale byla to sranda.

Po chvilce pan učitel řekl, že už zbývá posledních pár minut a pak půjdeme zkontrolovat výsledky. Když čas vypršel, všichni se zklamaně posadili, protože nenašli kód s číslem 6! I pan učitel se divil. Ani on netušil, kde by kód mohl být. Zbytek jsme ale našli, takže následovala kontrola odpovědí na otázky typu „Jak se jmenuje nejstarší česky psaná kronika? Co znamená plural majestaticus? Vyjmenuj alespoň 5 balad z Kytice, apod.“

Druhou část hodiny jsme strávili čtením z čítanky. Posadili jsme se k novým stolům ve školním klubu, zopakovali si termín „literatura faktu“ a četli úryvek z díla „Vita Caroli“ (autobiografie císaře Karla IV.).  U čtení jsme se samozřejmě všichni vystřídali a četli jsme, dokud nezazvonilo. Poté jsme se odebrali zpět do své třídy a sdíleli zážitky z netradiční hodiny s ostatními.

Tato hodina nás všechny velice bavila a rádi bychom si ji zopakovali. Učit se s tablety je zábava, ale na druhou kolej bych neodsouvala ani staré dobré učebnice.

Markéta Svobodová, 7.A