Exkurze do Lidic

28.06. 2019

Lidice – příběh obyčejné české vsi. Příběh zlovůle, která dodnes nemá úplné vysvětlení a asi nikdy nebude pochopena. Přesně do této malé obce jsme na konci školního roku 2018/19 vyrazili s našimi osmáky.

A protože neexistují jen „velké“ dějiny, tak si děti na místě vyzkoušeli, jaké by to asi bylo žít za 2. sv. války v jedné nenápadné vesnické rodině. Nebo naopak v bohaté rodině pražských Židů.

Po absolvování vzdělávacího programu, jsme si ještě s průvodcem prohlédli pietní území a následně již samostatně muzeum, kde na nás asi nejvíce zapůsobily osobní výpovědi přeživších.

A jak to vše na žáky zapůsobilo? – „byla jsem z toho celkem nesvá… když ty děti psaly ty dopisy, rozbrečela jsem se…“ – „bylo to hrozně zajímavý, ale na druhou stranu hrozný a smutný… opravdu si neumím představit žít v té době…“ – „bavily mě ty aktivity… měl jsem divný pocit, když jsem poslouchal ty nahrávky…“ – „za mě úžasný, celá ta prohlídka byla dobře udělaná… nejlepší bylo to muzeum a sochy…“ – „líbilo se mi tam… jsem ráda, že jsme jeli zrovna tam…“

Kateřina Hrušková + 8.A/B