Exkurze devátých tříd do Terezína

27.10. 2017

Ve středu 25.10. se třídy 9.A a 9.B společně s paní učitelkou Kateřinou Hruškovou a panem učitelem Lukášem Lisem vydaly na exkurzi do Terezína.  Ráno jsme museli vstávat poněkud brzy, jelikož autobus vyjížděl již v 6:30. Cesta byla dlouhá, a tak jsme si čas zkrátili posloucháním písniček, čtením nebo spaním.

Po příjezdu do Terezína nám pan učitel Lis připomenul, jak se máme chovat a abychom toto místo nijak nezlehčovali a nedělali si legraci. Poté jsme přešli do muzea. Tam se nás ujala milá paní, která nám povídala o tom, co se v terezínské pevnosti dělo a ukázala nám krátký film. Po filmu jsme se rozdělili do dvou skupin. Každá skupina dostala svou průvodkyni. Ta nás provedla městem, které za druhé světové války sloužilo jako židovské ghetto, a ukázala nám, jak v té době židé žili. Poté se nás ujala jiná průvodkyně, která nás provedla Malou pevností. Toto místo sloužilo v historii jako věznice. Vězněn tady byl napřiklad Gavrilo Princip (srbský atentátník Fratiška Ferdinanda d’Este) či Milada Horáková. V době druhé světové války Malá pevnost sloužila jako věznice pražského gestapa.

Po exkurzi jsme nastoupili všichni do autobusu a čekal nás zdlouhavý návrat do Soběslavi.

Exkurze se nám velmi líbila, protože jsme se dozvěděli hodně nových (i když ne zrovna veselých) informací.

Kamila Kůrková, 9.B